تعطیلی پنج شنبه ها طرحی منطقی و قابل بررسی
تعطیلی پنج شنبه ها طرحی منطقی و قابل بررسی
تاریخ انتشار : 1399/03/17

داستان چیست؟

جمال الدین عزیزی بندرآبادی با اشاره به اهمیت توجه به طرح تعطیلی پنج شنبه ها اظهار کرد: این مسئله نیاز به اقدام و بررسی کارشناسی شده و دقیق دارد که با تکیه بر اعداد و ارقام به دست آمده از بررسی ها و همچنین تجربه موفق کشورهای دنیا و برخی از شهرهای کشورمان، تاثیرگذاری مثبت این طرح در توسعه اقتصادی به خصوص از طریق رونق گردشگری را به خوبی می توان نشان داد.

وی با اشاره به مجاورت شهرهای متعدد و زیاد به یزد تصریح کرد: خوشبختانه اغلب شهرهای کشور به خصوص یزد از ظرفیت اماکن تفریحی، تاریخی، توریستی و حتی مذهبی برخوردارند و دسترسی به آنها با توجه به فاصله نزدیکشان امکانپذیر است لذا، فرصت این تعطیلی می تواند در این زمینه تاثیر قابل توجهی داشته باشد.

این مسئول به جایگاه یزد در مرکز کشور اشاره و تصریح کرد: یزد در مرکز کشور و در فواصل کمی با بسیاری از شهرهای مجاور و حتی دورتری مانند سمنان قرار دارد که این فرصت دو روز و نیمه می تواند تاثیر قابل توجهی برای یزد داشته باشد.

وی به انعقاد تفاهم نامه مثلث طلایی گردشگری شامل شهرهای یزد، فارس و اصفهان اشاره و خاطرنشان کرد: این اقدام که بیشتر با هدف توسعه اقتصاد گردشگری در منطقه انجام شده، دارای برنامه های متعددی به منظور تبادل گردشگر بین پایتخت های تاریخ، معماری و هنر است که با تعطیلی پنج شنبه ها اثرات مثبت آن را در توسعه گردشگری به خصوص در این شهرها در خواهیم یافت.

شهردار یزد با اشاره به اینکه با تعطیلی یک روزه پنج شنبه ها مجموعا حدود یک ساعت و ربع یا یک ساعت و نیم به فعالیت روزانه افراد افزوده می شود، گفت: این زمان کاری نیز در حال حاضر در اغلب ادارات وجود دارد و اغلب نیروها زمانی اضافه تر را در سازمان ها و اداراتشان سپری می کنند که تعطیلی پنج شنبه ها می تواند به رسمی تر شدن این زمان اضافه کمک کند و در عین حال کاهش هزینه های جاری دولت و ادارات و رفاه نیروها را نیز به دنبال داشته باشد.

وی به برخی از نگرانی ها مانند تعطیل شدن ادارات و سازمان ها و معطل ماندن مردم در زمینه رفع نیازهایی مانند خدمات بانکی اشاره و تصریح کرد: این مسائل به سهولت از طریق به کارگیری نیروهای کشیک قابل پیگیری و رفع است.

عزیزی با اشاره به افزایش مصرف انرژی در طول تابستان خاطرنشان کرد: تابستان پیک مصرف انرژی هاست و تعطیلی دو روزه ادارات و سازمان ها مدیریت مصرف مناسب انرژی را در طول سال به خصوص تابستان فراهم می کند، علاوه بر آن پنج شنبه ها فرصت مناسبی برای تعمیر و نگهداری این سیستم ها خواهد بود.

وی ناهماهنگی تعطیلی دو روزه در ایران و کشورهای دیگر دنیا را یکی از دلایل رد این طرح دانست و گفت: محدودیت های این طرح به خوبی قابل بررسی و رفع است و می توان با اقداماتی مانند مستثنی خواندن ادارات وابسته به مراودات اقتصادی با دنیا، آن ها را با سایر کشورها همسو کرد اما، افزایش بهره وری و تقویت روحیه کارکنان دلایل منطقی و کارشناسی دیگری بر افزایش اهمیت این طرح است.

شهردار شهر تاریخی یزد رونق مشاغل و صنایع آسیب دیده پس از بحران کرونا را لازمه توسعه اقتصادی کشور خواند و گفت: با وجود اینکه تعطیلی پنج شنبه ها در شهرهایی مانند یزد اجرایی نشده است اما، برخی از شرکت های خصوصی در یزد مدت هاست که با در نظر داشتن تعطیلی پنج شنبه ها فعالیت می کنند و جالب است که عملکرد این افراد در مقایسه با دیگر شرکت ها بهره وری بسیار بیشتری دارد.

عزیزی با اشاره به تاثیر چشمگیر تعطیلی پنج شنبه ها در کاهش انرژی، ترافیک و رونق اقتصادی در پایتخت خاطرنشان کرد: همانطور که در تهران شاهد وجود تعطیلی پنج شنبه ها هستیم در می یابیم که گردشگری نیز لزوما در بیرون از شهرها تعریف نمی شود و می توانیم حتی با رونق درون استانی این صنعت از مزایای طرح تعطیلی دو روزه پایان هفته برخوردار شویم